Културен календар на Благоевград

КУЛТУРЕН КАЛЕНДАР НА БЛАГОЕВГРАД ЗА МЕСЕЦ МАРТ 2020 ГОДИНА

ДАТА, ЧАС, МЯСТО

СЪБИТИЕ

ОРГАНИЗАТОР

01 март

11.00 часа

Пл. „Македония“

ДЕН НА САМОДЕЕЦА

Празничен концерт на самодейните колективи и посрещане на Баба Марта с работилница за мартеници

Община Благоевград,

НЧ “Н. Вапцаров 1866” – Благоевград

02 март

10 и 11.00 часа

Конферентна зала

„УРОК ПО РОДОЛЮБИЕ“

Демострация на въоръжение и униформи от епохата на Руско-турската освободителна война

Регионален исторически музей – Благоевград и РК “Традиция” – Благоевград

02 март

10.30 часа

в Дом за възрастни хора „Св. Петка“

Посрещане на 1-ви март в Дом за възрастни хора „Св. Петка“. Подаряване  на мартенички на възрастните хора.

Регионална библиотека

„Димитър Талев“ ,

отдел „Читални“

и Дом за възрастни хора „Св. Петка“

02 март

13.00 часа

Регионална библиотека „Д. Талев“ Зала „Изкуство”

Среща и демонстрация на грим за абитуриенти с известен гримьор, за последните модни тенденции.

Регионална библиотека

„Димитър Талев“ ,

отдел „Изкуство“

и ученици от ЕГ „Акад. Л. Стоянов“

02 март

18.30 часа

Зала „Яворов“

ПРАЗНИЧЕН КОНЦЕРТ ПО ПОВОД 3-ТИ МАРТ – НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК НА БЪЛГАРИЯ

В програмата творби от: П. Владигеров, П. Хаджиев, П. Стайнов, Л. Пипков, М. Големинов.

Участват: Венера Мелеки, Юрий Николов, Теодора Петрова, диригент: Светлана Галианова, концертмайстор: Милослава Йорданова

ВХОД СВОБОДЕН

Камерна опера  Благоевград

03 март

пл. “Македония”

3-ТИ МАРТ

НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

142 ГОДИНИ

ОТ ОСВОБОЖДЕНИЕТО НА БЪЛГАРИЯ ОТ ТУРСКО ИГО

(тържествена програма)

Община Благоевград

03 март

13.30 часа

Конферентна зала

„УРОК ПО РОДОЛЮБИЕ“

Демонстрация на въоръжение и униформи от епохата на Руско-турската освободителна война

Регионален исторически музей – Благоевград и РК “Традиция” – Благоевград

03 март

14.00 часа

Зала „Временни изложби“

„ИСТИНСКАТА БЪЛГАРИЯ“

Фотоизложба на

Асен Великов

РИМ – Благоевград, Вокален ансамбъл “Езерец“ към НЧ „Никола Вапцаров – 1866“ – Благоевград и РК “Традиция” – Благоевград

04 март

11.00 часа

пред Окръжен съд

Ритуал по полагане на венци и цветя в знак на признателност по повод

139 години от рождението на

Тодор Александров

Община Благоевград

04 март

13.30 часа    

Читалнята

на Детския отдел

„ПРИКЛЮЧЕНИЕ В ДОЛНАТА ЗЕМЯ. КОЛЕДАРИ СРЕЩУ ХАЛИ“

представяне на книгата на

Елена Павлова

Регионална библиотека

„Димитър Талев“ и ученици от ІІ ОУ „Димитър Благоев“

04 март

19.00 часа

Зала „Яворов“

„БРАЧНИ БЕЗУМИЯ“

Постановка: Алексей Кожухаров

Участват: Милица Гладнишка, Милена Маркова Маца, Жанет Миовска, Симеон Владов, Николай Тодоров, Божидар Минков

Театър „Сълза и смях“

05 март

18.00 март

Младежки дом,

Зала 3

„С ОБИЧ ЗА МАМА“

клавирен концерт, школа по пиано с ръководител Зл. Таскова-Стойчева

ЦЛТРДБ

05 март

18.30 часа

Зала „Яворов“

ДЖАЗ ПРЕЗ МАРТ

благотворителен концерт в помощ на бездомните животни с участието на Биг Бенд Благоевград и Музикално училище „Престо“

Община Благоевград, Музикално училище „Престо“

06 март

11.00 часа

Конферентна зала,

РИМ – Благоевград

„С БЪЛГАРИЯ В СЪРЦЕТО”

Конкурс – поетичен рецитал

посветен е на националния празник Трети март и 141 години от Освобождението на България

Регионален исторически музей – Благоевград

06 март

11.00 и 16.30 часа

Камерна сцена

„МУЗИКАЛНО ОЧАРОВАНИЕ СЪС СТРУННИ ИНСТРУМЕНТИ”

образователни концерти

Камерна опера и учениците на ІІ ОУ „Д. Благоев”

06 март

17.30 часа

Зала „Изкуство”

„ОПЕЛО ЗА ЖИВИ”

представяне на новия сборник разкази на  Магдалена Шумарова

Регионална библиотека

„Димитър Талев“

06 март

18.00 часа

Младежки дом

ПРЕМИЕРА

„ГАРВИН МАГ МАГ – ГОРСКИЯТ МАГЬОСНИК“

Куклен театър

Общински куклен театър Благоевград

06 март

18.00 часа

Младежки дом, Зала 3

„ВМЕСТО ЦВЕТЕ, МАМО – ПЕСЕН ЩЕ ТИ ПОДАРЯ“

поздравителен концерт на ФГ „Бисери“ с ръководител Д. Богданова

ЦЛТРДБ

06 март

18.00 часа

Градска художествена галерия

“МОДНО РЕВЮ”

на децата и учениците от школа “Мода и дизайн” с ръководител Мария Онтева

ЦЛТРДБ

07 март

11.00 часа

Младежки дом

“ГАРВИН МАГ МАГ – ГОРСКИЯТ МАГЬОСНИК”

Куклен театър

Общински куклен театър Благоевград

09 март

18.30 часа

Зала „Изкуство”

“ADD TO CART”

представяне на книгата на Никола Илчев, която  събира на едно място опита на 29 различни експерти от сферата на дигиталните продажби, за да послужи на читателя в работата му по
създаване или развитие на бизнес чрез онлайн магазин

Регионална библиотека

„Димитър Талев“

09 март

19.00 часа

ДТ „Никола Вапцаров“

„ЖЕНИТБА“

Комедия от Н. В. Гогол

Спектакъл на Лилия Абаджиева

Актьори: Любомир Нейков, Станимир Гъмов, Румен Угрински, Роберт Янакиев, Моню Монев, Васил Витанов, Снежана Макавеева, Албена Павлова, Жанина Стоилова и Невена Бозукова

Театрална формация „Мелпомена“

10-11.03.2020 г.

13.15 часа

Зала „Изкуство”

„ТРАДИЦИИ И ОБИЧАИ ПРИ СИРНИ ЗАГОВЕЗНИ”

Открит урок

Регионална библиотека „Д. Талев“ и   учениците

от     III ОУ „ Д. Талев”

11 март

19.00 часа

голяма сцена

 

П Р Е М И Е Р А

„ТАРТЮФ“

по Жан Батист Поклен – Молиер

режисьор – Дамян Тенев

сценография и костюми – Радостина Тодорова

ДТ „Н. Вапцаров”

12 март

11.00 часа

Камерна сцена

„МУЗИКАЛНО ОЧАРОВАНИЕ СЪС СТРУННИ ИНСТРУМЕНТИ”

образователни концерти

Камерна опера и учениците на ІІ ОУ „Д. Благоев”

 

13 март

14.00 часа

ДТ „Никола Вапцаров“

СЕДМО СРЕДНО УЧИЛИЩЕ „КУЗМАН ШАПКАРЕВ“ – Благоевград

представя

XII Националното състезание по информационни технологии

ДТ „Никола Вапцаров“
13 март

18.00 часа

зали

„КИРИЛ СТОИЛОВ И ПРИЯТЕЛИ“

Изложба

Градска художествена галерия

13 март

19.00 часа

Зала „Яворов“

ГАЛАКОНЦЕРТ НА „ЧЕТИРИМАТА ИТАЛИАНСКИ ТЕНОРИ“

Импресарска фирма „Ревю“- Пловдив

14 март

10.00 часа

Зала „Яворов“

„БЪДНОСТ ЗА ТАЛАНТИТЕ НА БЪЛГАРИЯ“

национален фолклорен фестивал-конкурс югозападен квалификационен етап –

кръг област Благоевград

Български арт и фолклорен център “Нестия”

14 март

11.00 часа

Младежки дом

“ГАРВИН МАГ МАГ – ГОРСКИЯТ МАГЬОСНИК”

Куклен театър

Общински куклен театър Благоевград

17 март

19.00 часа

голяма сцена

 

П Р Е М И Е Р А

ТАРТЮФ

по Жан Батист Поклен – Молиер

режисьор – Дамян Тенев

сценография и костюми – Радостина Тодорова

ДТ „Н. Вапцаров”

18 март

11:00ч. и 17:00ч.

камерна сцена

 

КРАСАВИЦАТА И ЗВЯРА

по Димитър Жеков

постановка и сценографска идея – Жанет Керанова

ДТ „Н. Вапцаров”
19 март

11.00 часа

голяма сцена

 

КРАСАВИЦАТА И ЗВЯРА

по Димитър Жеков

постановка и сценографска идея – Жанет Керанова

ДТ „Н. Вапцаров”

19 март

12.30 часа

Зала „Изкуство”

335 Г. ОТ РОЖДЕНИЕТО  НА ЙОХАН СЕБАСТИАН БАХ.

Представяне творчеството на Бах от ученици, изучаващи музика

Рег. библиотека

„Димитър Талев“ , отдел „Изкуство“

и ученици,

изучаващи музика

19 март

18.00 часа

Младежки дом, Зала 3

ПРОЛЕТЕН КОНЦЕРТ

на ФГ „Веселина“ с ръководител

В. Боянова

ЦЛТРДБ

19 март

17.30 часа

Зала „Изкуство”

„БЛАГО ПРАНГОВ”

Представяне на

Био-библиографски указател

Регионална библиотека

„Димитър Талев“

20 март

16.00 часа

Читалнята

на Детския отдел

„ЛЮБИМИ ПРИКАЗНИ ГЕРОИ“

Детско утро

по повод  20 март – Световен ден на Приказката

Регионална библиотека „Д. Талев” Детски отдел

и  ученици

от  ІІ ОУ „Димитър Благоев“

20 март

18.00 часа

Младежки дом, Зала 3

„ПРОЛЕТНА ИМПРЕСИЯ“

съвместна изява на класа по пиано с ръководител А. Богданова, школа „Литературно творчество“ с ръководител С. Кацарска и школа „Артпалитра“ с ръководител Ц. Георгиева

ЦЛТРДБ

20 март

19.00 часа

Зала „Яворов“

“ДВАМА, ЧЕТИРИМА, СЕКСИМА”

Режисура и участие: А. Блатечки, Н. Урумов, Д. Попова и С. Здравкова

Театър „Българан“

20 март

19.00 часа

голяма сцена

„УЧИ В БЪЛГАРИЯ, ЗАВЛАДЕЙ

СВЕТА!“

IV НАЦИОНАЛНО ИЗДАНИЕ!

ЗВЕРСКОТО СИНЬО

Превод: Сава Драгунчев

Режисьор: Сава Драгунчев

клас проф. Стефан Данаилов

НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”

21 март

11.00 часа

Младежки дом

“ПРИНЦЕСАТА И ГРАХОВОТО ЗЪРНО”

Куклен театър

Общински куклен театър Благоевград

23 март

15.30 часа

Читалнята

на Детски отдел

„ФАНТАСТИКА И РЕАЛНОСТ В КНИГИТЕ НА  ЖУЛ ВЕРН”

Детско утро

по повод

115г. от смъртта

на писателя Жул Верн

Регионална библиотека „Д. Талев” и  ученици

от на ІІ ОУ „Димитър Благоев“

23 март

19.00 часа

голяма сцена

ЦИГУЛАРКАТА НА БОГА

от Доротея Тончева и Стефан Цанев

режисьор Мартин Киселов

Драматичен театър – Казанлък

24 март

17.00 часа

Зала „Изкуство”

„РОСА”

представяне

на новата стихосбирка

Росица Зиновиева

Регионална библиотека

„Димитър Талев“, отдел „Краезнание“

24 март

19.00 часа

голяма сцена

П Р Е М И Е Р А

ТАРТЮФ

по Жан Батист Поклен – Молиер

режисьор – Дамян Тенев

сценография и костюми – Радостина Тодорова

ДТ „Н.Вапцаров”

25 март

Зала „Моменти“

„БЛАГОВЕЦ“

открит урок на ФТА „Пиринче“ с ръководители С. Стамболийски, П. Сатиева и И. Михалков /корепетитор/

ЦЛТРДБ

25 март

18.00 часа

Младежки дом, Зала 3

„ПРИНЦЕСА ПРОЛЕТ“

самостоятелен концерт на ДВФ „Мая“ от творчески цикъл „Годишни времена – Пролет”

ЦЛТРДБ

25 март

19.00 часа

Зала „Яворов“

„РЕДКИ ТЪПАНАРИ“

Режисьор: Теди Москов

Участват: Мая Новоселска, Роберт Янакиев, Ясена Господинова, Александър Узунов и др.

Драматичен театър “Сава Огнянов”

Русе

26 март

18.00 часа

Младежки дом,

Зала 3

„И СТРУНА И СТИХ“

литературно-музикален рецитал на школа по „Китара“ с ръководител М. Златанов и школа „Литературно творчество“ с ръководител С. Кацарска

ЦЛТРДБ

26, 27 март

17.30 часа

кв. Вароша, Солфежна зала,

„ДЕТЕТО АКТЬОР ПРАЗНУВА“ Седмица на театъра  с

представления на ДЮТ „Щурчо“ с ръководител Юл. Дживджорска

ЦЛТРДБ

27 март

18.00 часа

зали

САМОСТОЯТЕЛНА ИЗЛОЖБА НА КАЛИНА ТАСЕВА

Градска художествена галерия

28 март

11.00 часа

Младежки дом

“ПРИКАЗНИТЕ РАЗКАЗВАЧИ”

Куклен театър

Общински куклен театър Благоевград

30 март

19.00 часа

Зала

„GAME OVER“

пърформанс и авторски моноспектакъл на Ованес Торосян.

Билети на място в ГХГ

Градска художествена галерия

31 март

19.00 часа

Зала „Яворов“

„МОЯТ ПЪТ“

спектакъл на изпълнителя Георги Христов и опера Варна

“LM SI GROUP“ ЕООД

КУЛТУРНИТЕ ИНСТИТУЦИИ СИ ЗАПАЗВАТ ПРАВОТО ЗА ПРОМЯНА В КУЛТУРНИЯ КАЛЕНДАР !!!